Jak naučit děti prohrávat?


„Tati, to ale není fér!“ a po celém stole se rozletí karty nebo figurky na Člověče, nezlob se! Je vám tahle situace povědomá? Nejspíš ji zažil každý rodič. Jak se tomu ale vyvarovat a jak naučit děti prohrávat, aby se deskovky staly zábavnou součástí večera a ne utrpením, kdy zavíráme oči nad dětskými mini-podvody a pomáháme jim vyhrát?


Hrajte s dětmi hry, které odpovídají nejen jejich věku, schopnostem a zájmům. Důležité je, aby malý hráč chápal pravidla, věděl, jaký je jeho úkol a jak má vyhrát.

Mějte pochopení

Větou „Vždyť je to jen hra“ nic nezměníte, pro malou dušičku je prohra v té chvíli tou největší zradou, se kterou se za svůj život potkala a prohry v hrách prožívají daleko více než dospělí, kteří už mají srovnání. Porážka ale nemusí být vždy špatná, pro některé děti se naopak může stát motivací.

Právě o to při prohře jde – motivovat dítě k tomu, aby to příště zvládlo lépe. Jejich prohru nekomentujte pokusem o vtip, nesnažte se být příliš tvrdí a za každou cenu nechat drobečka prohrát. To může mít za následek nedostatek sebevědomí a nechuť k dalším hrám. A to přece nechceme.

clanek-2

Upravujte pravidla

Nebojte se ale upravovat pravidla podle vlastního dítěte. Ať už umožníte opakování nepovedeného hodu kostkou nebo nebudete ze začátku hrát při Člobrdu na vyhazování. Postupem času pravidla rovnejte tak, jak mají ve skutečnosti být a uvidíte, hru si mnohem více užijete. V každém případě ale rozhodně nedovolte podvádění, důležité je zkrátka dodržovat pravidla, ať už jsou vaše upravená nebo ta opravdová.

Je to o tréninku

A nejen tom dětském, ale i našem, rodičovském. Buďme trpěliví a pokud se prohra opakuje poněkolikáté za sebou, raději hru ukončeme zavčasu a přesuňme se k jiné aktivitě.

A pokud k rozhozeným kartám nebo figurkám přeci jen dojde, nechme je se s tím srovnat, mnohem důležitější totiž je, jestli si o chvíli později nebo další den budou chtít hru zahrát znovu. To totiž znamená, že se s prohrou učí pracovat a chtějí překážku překonat.

Pokud ale dochází velkým projevům emocí po prohrané hře, vyberte raději hru, u které nejde o náhodu. Postupem času, až bude dítě připravené, se k takovým hrám můžete vrátit, přeci není všem dnům konec.

Vysvětlujte

Tím nikdy nic nezkazíte. Až prožije své emoce zklidní se, vysvětlete mu, jak vlastně k výhře dojde že se i přes prohry hru učí pořádně hrát, oceňte snahu a zdůrazněte, že třeba příště může vyhrát ono. Je důležité zmínit, že nemusí pokaždé vyhrát ten stejný člověk, každá hra je založena na něčem jiném a každý má na něco jiného talent.

Ukažte, že umíte prohrávat

Nejlepším příkladem pro dítě jsou rodiče. Ukažte, že zvládnout prohru není nic těžkého nebo jim vyprávějte o tom, co se vám nepovedlo a jak jste se u toho cítili. Dítě uvidí, že zvládnout prohru jde i bez velkých emocí a příště to možná ponesou lépe a uvidí, že prohrát není nic zlého, ale že to patří k životu.